Kepenų užsikimšimas – tai rimta medicininė būklė, susijusi su kepenų funkcijų sutrikimu, kurio pasekmės gali būti pavojingos sveikatai. Šiame straipsnyje nagrinėsime kepenų užsikimšimo priežastis, simptomus, diagnozę ir gydymo galimybes.
Kepenų funkcijų reikšmė organizmui

Kepenys yra vienas iš svarbiausių organų žmogaus organizme. Jos atlieka daugybę funkcijų, įskaitant:
Metabolizmo kontrolė
Kepenys vaidina esminį vaidmenį medžiagų apykaitoje, pavyzdžiui, glikogeno kaupime, lipidų sintezėje ir baltymų gamyboje.
Toksinų šalinimas
Kepenys filtruoja kraują, šalina toksinus ir medžiagas, kurios gali būti pavojingos organizmui, įskaitant alkoholį, vaistus ir kitus teršalus.
Balansavimo funkcija
Kepenys padeda palaikyti organizmo pH balansą, reguliuoja vitaminų ir mineralų kiekį, tuo pačiu užtikrindamos, kad organizmas gautų reikiamas maistines medžiagas.
Kepenų užsikimšimo priežastys
Kepenų užsikimšimas gali būti sukeltas įvairių veiksnių. Dažniausios priežastys yra:
Riebiosios kepenys
Riebalų kaupimasis kepenyse gali sukelti steatozę (riebalų infiltracija), kuri trukdo normaliai kepenų veiklai ir gali sukelti jų užsikimšimą.
ALKOHOLIO POVEIKIS
Ilgalaikis ir per didelis alkoholio vartojimas pažeidžia kepenų ląsteles, sukelia uždegimą ir, galiausiai, kepenų cirozę.
Virusinės infekcijos
Hepatito virusai (A, B, C) gali sukelti ūminį ar lėtinį kepenų uždegimą, kuris laikui bėgant gali sukelti kepenų išsekimą ir jų užsikimšimą.
Vaistų ar toksinų poveikis
Tam tikri vaistai ir chemikalai gali pažeisti kepenis ir sukelti jų užsikimšimą.
Genetinės ligos
Tam tikros genetinės ligos, tokios kaip Wilsono liga ar hemochromatozė, gali sukelti kepenų žalos ir jų funkcijų sutrikimą.
Simptomai, rodančio kepenų užsikimšimą
Kepenų užsikimšimo simptomai gali būti labai įvairūs, o kai kurie jų gali būti lengvai supainioti su kitomis ligomis. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:
Nuovargis ir silpnumas
Pacientai dažnai skundžiasi nuovargiu, kuris gali būti slopinamas net ir po ilgo poilsio.
Gelta
Tai simptomų kompleksas, kuris sukelia geltoną odos ir akių spalvą. Tai rodo, kad bilirubino kiekis kraujyje yra padidėjęs, ir gali būti ženklas, kad kepenys neefektyviai valdo šį procesą.
Kraujavimo sutrikimai
Kepenys gamina kraujo krešėjimo faktorius, todėl jų funkcijų sutrikimai gali sukelti kraujavimo problemas.
Pilvo skausmas ir tinimas
Pacientai gali jausti diskomfortą ar skausmą dešiniajame šone, taip pat pilvo tinimą, kuris gali rodyti skysčio kaupimąsi.
Diagnostika
Norint diagnozuoti kepenų užsikimšimą, gydytojas gali naudoti įvairius diagnostinius metodus, įskaitant:
Klinikinė apžiūra
Gydytojas atliks išsamią klinikinę apžiūrą, siekdamas nustatyti simptomus ir patikrinti, ar yra palpacijų, tokių kaip kepenų padidėjimas.
Kraujotakos tyrimai
Kraujo tyrimai gali padėti nustatyti kepenų funkcijos rodiklius, pavyzdžiui, alanino aminotransferazę (ALT) ir aspartato aminotransferazę (AST), bei bilirubino lygį.
Vaizdo diagnostika
Ultragarsas, kompiuterinė tomografija (CT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT) gali padėti nustatyti kepenų struktūrinius pakitimus ir užsikimšimo simptomus.
Gydymas
Kepenų užsikimšimo gydymas priklauso nuo priežasties ir sunkumo. Galimos gydymo galimybės apima:
Gyvensenos pakeitimai
Pacientams rekomenduojama pakeisti savo mitybą, sumažinti alkoholio vartojimą, reguliariai fiziškai aktyviai užsiimti ir išvengti riebalų perteklių dietoje.
Vaistai
Priklausomai nuo priežasties, gali būti skiriami vaistai ar papildai, kurie padeda normalizuoti kepenų funkcijas ir užkirsti kelią tolesnei žalos vystymuisi.
Kepenų transplantacija
Sunkių atvejų, kai kepenys yra labai pažeistos ir nebegali funkcionuoti, gali prireikti kepenų transplantacijos.
Išvados
Kepenų užsikimšimas yra viena iš sunkių medicininių būklių, reikalaujanti ankstyvos diagnozės ir tinkamo gydymo. Reguliarūs sveikatos patikrinimai, sveika gyvensena ir išankstinė profilaktika gali padėti išvengti šios potencialiai pavojingos būklės. Jei pastebite bet kokius kepenų funkcijų sutrikimo simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.