Kuo odontologija svarbi mums ir kodėl reikia kreiptis tik į profesionalų odontologą?

Dantys yra ne tik mūsų šypsenos, bet ir pirmoji gynybos siena saugant mūsų bendrą gerovės būklę. Jie turi įtakos tam, kaip mes valgome, ką mes galime valgyti ir kaip mes jį apdorojame. Jie net kontroliuoja mūsų kalbėjimo būdą. Vis dėlto šie keli uždaviniai, kurie retai ilsisi, per dažnai būna pamirštami, o kartais netgi skriaudžiami. Kartais sunku pripažinti, kokį vaidmenį dantys vaidina mūsų gyvenime, ir šnipinėti praeinant kasdienę jų valymo tvarką. Dėl patogumo dažnai lengva atidėti tą šešių mėnesių patikrinimą odontologo kabinete, mūsų „Rasos“ šeimos klinikoje Kaune. Lengva pamiršti numatytą dantų funkciją ir panaudoti juos kaip įrankius buteliams atidaryti ar perverti siūlus. Tada, jų nepaisydami, skundžiamės, kai dantys skamba aliarmu, sukeldami mums nepakeliamą skausmą, bandydami perteikti žinią, kad jie turi bėdų.

 

Nesveikų dantų pasekmės

Nors dantų skausmo skausmo dažnai pakanka, kad paskatintume mus skubėti į veiksmus, kartais jis gali pasirodyti per vėlai. Didesnio masto žala jau gali būti padaryta. Daugelis gydytojų mano, kad dantys ir burna yra raktas į mūsų bendrą sveikatą – tam tikra diagnostikos sistema. Vien tik seilių tamponas gali labai daug pasakyti apie mūsų bendrą sveikatą ir perspėti apie sistemines ligas. Užmegztos jungtys su daugeliu ligų jungia pūvančius dantis ir jų sukeltas dantenų ligas.

 

Nesveiki dantys gali sukelti šias problemas:

Dantų ėduonis ir dantų netekimas

Dantenų ligos ir kaulų netekimas

Širdies ir kvėpavimo takų ligos

Diabeto pablogėjimas

Insultai

Osteoporozė

Padidėjusi burnos vėžio tikimybė

Emociniai klausimai, įskaitant sumažėjusį pasitikėjimą savimi ir savigarbą bei gėdą

Kaip tai vyksta?

Dantys kanda, drasko, kramto ir skaido maistą, kurį valgome, pasiruošę virškinimo procesui pradėti. Niekas, kas patenka į mūsų burną, jų nepraleidžia. Ši sistema veikia gerai, jei dantys yra sveiki ir stiprūs bei gali atlikti numatytą funkciją. Jei jie yra nulaužti, sulaužyti, jų nėra arba jie nesuderinti, tai daro daugiau nei įtakos jūsų šypsenai. Tai sunaikina optimalų jų funkcionalumą. Ertmės, dantenų recesija ir netinkama higiena gali sukelti grandininę reakciją dėl bakterijų ir apnašų kaupimosi, o tai gali sukelti dantų akmenis, dantenų recesiją ir dantenų ligas. Tai savo ruožtu gali sukelti dantų ir kaulų netekimą ir poveikį visai jūsų sveikatai.

 

Amžiaus apribojimas prižiūrint dantis nėra nustatytas

Niekada nėra per anksti ar vėlu pradėti rūpintis dantimis. Išmokykite savo vaikus ankstyvame amžiuje burnos higienos svarbos ir priežasčių, kodėl tai svarbu. Tai gerai paruoš juos visą dantų priežiūrą, kuriais rūpinsis mūsų specialistas – odontologas Kaune. Nuolatiniai dantys, kuriuos gauname sulaukę švelnaus amžiaus, turi išlikti visą gyvenimą. Jei jų neteksime, jų nebeliks visam laikui. Plombos, vainikėliai, protezai ir implantai gali užpildyti spragas, tačiau tai nebus tas pats, net jei jis atrodo. Dantų sveikata tampa ypač aktuali, o senstant dažnai būna sunkiau. Statistika rodo, kad trys iš keturių suaugusiųjų, vyresnių nei 60 metų, pasilieka tik savo dantis. Beveik kas ketvirtas iš 65–74 metų amžiaus grupių serga sunkia dantenų liga, dėl kurios jie gali netekti dar daugiau natūralių dantų. Labai dažnai dantenų liga atsiranda dėl blogos burnos higienos, kurią papildo netinkama mityba, dėl kurios bėgant metams kaupiasi apnašos ir dantų akmenys.

Naujos grėsmės mūsų burnos sveikatai kelia naujų iššūkių vyresniais metais. Viena vertus, būtini vaistai gali neigiamai paveikti dantis, kita vertus, ligos, dėl kurių reikia tų vaistų, apsunkina teisingų veiksmų kovai su jais. Demencija, artritas ir mobilumo praradimas gali sukelti pamiršimą arba negalėjimą vykdyti reguliarių burnos higienos programų. Jie taip pat gali paveikti gerą mitybą ir įprastus valgymo įpročius.

 

Dantų sveikata

Profilaktinė dantų priežiūra

 

  • Švelniai valykite minkštu šepetėliu, du kartus per dieną po 2 minutes kiekvieną kartą.
  • Kartą per dieną tarpdančių siūlu valykite maisto daleles ir šiukšles iš sunkiai pasiekiamų vietų.
  • Venkite rūgščių ar saldžių maisto produktų, kurie yra apnašų ir joje esančių bakterijų žaidimų aikštelė.
  • Mesti rūkyti ar vartoti tabako gaminius.
  • Reguliariai tikrinkitės dantis, pageidautina kas šešis mėnesius ir ne rečiau kaip kasmet. Tokiu būdu odontologas galės patikrinti, ar nėra ankstyvų ligos požymių, atlikti būtinas procedūras ir patarti dėl būtinų burnos higienos pokyčių.
  • Nedelsdami kreipkitės į odontologą, jei pastebimi pakitimai, skausmas ar kraujavimas burnoje, ar sužeisti dantys.
  • Dantis naudokite tik pagal jų numatytą funkciją – tai yra maisto kramtymas, draskymas ir minkštimas.

 

Komplikacijos

Blogos burnos sveikatos komplikacija yra dantenų ligos, kurios pradinėse stadijose gali būti lengvos, tačiau negydomos gali sukelti daug rimtesnių problemų. Dantenų liga ar periodonto liga gali sukelti dantų netekimą, infekcijas ir kitas komplikacijas. Be komplikacijų dantims ir dantenoms, tyrimai susiejo periodonto ligas su kitomis sveikatos problemomis, įskaitant širdies komplikacijas, insultus, diabeto komplikacijas ir kvėpavimo problemas. Gera dantų sveikata yra deramos kasdienės priežiūros (dantų valymo ir valymo) derinys kartu su reguliariais apsilankymais pas savo odontologą Kaune. Žmonėms, turintiems kreivus dantis, nesutvarkytus žandikaulius ir kitas burnos problemas, dažnai gali būti naudingos ortodontinės procedūros, pavyzdžiui, petnešos ar kiti būdai problemoms ištaisyti. Dantų sveikatos specialistas gali padėti nuspręsti, kaip spręsti problemas. Breketai, skirti tik paaugliams, gali padėti bet kokio amžiaus žmonėms ištaisyti dantų ir žandikaulių problemas. Ne tik ortodontinės procedūros padeda jūsų išvaizdai, bet ir gali pagerinti kramtymą bei tinkamą maisto virškinimą kartu su kai kuriomis kalbos problemomis. Reguliarūs vizitai pas savo dantų sveikatos specialistą padės išlaikyti sveikus dantis, dantenas ir burną.

Ekspertų patarimai

Ekspertai rekomenduoja žmonėms apsilankyti pas odontologą kas 6 mėnesius pasitikrinti. Įprastinės dantų apžiūros metu higienistas išvalys dantis ir pašalins apnašas bei sukietėjusius dantų akmenis. Odontologas Kaune patikrins, ar nėra regimų ertmių, dantenų ligų, burnos vėžio ir kitų burnos ertmės problemų. Jie kartais taip pat gali naudoti dantų rentgeno nuotraukas, kad patikrintų ertmes.

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai patvirtino, kad vaikai ir paaugliai turėtų lankytis pas odontologą kas 6 mėnesius, kad padėtų išvengti ertmių. Tačiau suaugę žmonės, kurie kasdien praktikuoja gerą dantų higieną ir turi mažą burnos sveikatos problemų riziką, gali eiti rečiau. Žmonės gali pasikalbėti su savo odontologu, kaip dažnai jiems reikia pasitikrinti. Atsakymas gali skirtis priklausomai nuo asmens sveikatos istorijos, amžiaus ir bendros dantų sveikatos. Tačiau kiekvienas, pastebėjęs burnos pokyčius, turėtų apsilankyti pas odontologą.

 

Nerūkykite

Rūkymas kenkia organizmo imuninei sistemai, todėl organizmui sunku išgydyti audinius, įskaitant burnoje esančius. Įspėjame, kad rūkantys žmonės po dantų procedūros gali išgydyti lėtai. Rūkymas taip pat turi įtakos burnos išvaizdai, todėl pagelto dantys ir liežuvis, o tai gali sukelti kvapą blogą kvapą.

 

Naudokite burnos skalavimo skystį

Kai kurie tyrimai rodo, kad tam tikri burnos skalavimo skysčiai gali būti naudingi burnos sveikatai. Pavyzdžiui, vienoje apžvalgoje nustatyta, kad burnos skalavimo skystis, kuriame yra chlorheksidino, antibakterinio ingrediento, padeda kontroliuoti apnašas ir dantenų uždegimą. Remiantis metaanalize, burnos skalavimo skysčiai su tam tikrais eteriniais aliejais taip pat yra veiksmingi. Žmonės gali norėti paklausti savo odontologo, kuris yra geriausias burnos skalavimo skystis, atsižvelgiant į jų individualius poreikius. Burnos skalavimo skystis negali pakeisti dantų valymo ir valymo siūlais, tačiau jis gali papildyti šias praktikas. Burnos skalavimo skysčiai, kurie gali padėti blogam burnos kvapui ir dantų problemoms, yra prieinami internete.

 

Ribokite saldų maistą ir krakmolą

Vartojant cukrų, gali atsirasti ertmių. Tyrimai ir toliau pabrėžia reikšmingą cukraus vaidmenį neigiamose dantų sveikatos pasekmėse. Dažni kaltininkai yra saldainiai ir desertai, tačiau daugelyje perdirbtų maisto produktų taip pat yra pridėtinio cukraus.Rekomenduojame žmonėms apriboti cukraus suvartojimą iki mažiau nei 10 procentų Patikimas jų dienos kalorijų šaltinis. Sistemingos apžvalgos autoriai padarė išvadą, kad sumažinus tai iki 5 procentų, dar labiau sumažėtų ertmių ir kitų dantų problemų rizika. Odontologas Kaune taip pat pareiškė, kad krakmolingas maistas, pavyzdžiui, krekeriai, duona, traškučiai ir makaronai, gali sukelti dantų ėduonį. Šie maisto produktai užtrunka burnoje ir suskaidomi į paprastus cukrus, kuriais minta rūgštį gaminančios bakterijos. Ši rūgštis gali sukelti dantų ėduonį.

 

Vietoj saldžių gėrimų gerkite vandenį

Cukrumi saldinti gėrimai yra pagrindinis pridėtinio cukraus šaltinis. Gurkšnodami gazuotus gėrimus, sultis ar kitus saldžius gėrimus, gali padidėti ertmių rizika. Rekomenduojame visą dieną gerti vandenį arba nesaldintą arbatą, o valgio metu ir nedideliais kiekiais gerti tik cukrumi saldintus gėrimus.

 

Patarimai vaikams

Geros dantų higienos mokymas gali padėti užtikrinti, kad užaugę vaiko dantys ir dantenos išliktų sveiki.

Pagrindiniai vaiko dantys, kuriuos žmonės kartais vadina pieniniais dantimis, yra tokie pat svarbūs kaip ir nuolatiniai dantys. Pieniniai dantys padeda vaikui kramtyti ir kalbėti. Jie yra būsimų nuolatinių dantų rezervuarai.

Jei vaikas praranda pieninį dantį irdamas, tai gali sutrikdyti burnos erdvę ir apsunkinti teisingą suaugusio danties vystymąsi.

Atsižvelgiant į tai, geriausia įvesti gerą dantų priežiūrą vaikams kūdikystėje. Šios praktikos padės išlaikyti sveikus vaiko dantis ir dantenas:

Kiekvieną dieną, net kol jie neturi dantų, kūdikio dantenas nuvalykite šilta, drėgna skalbimo servetėle. Tai atlikus iš dantenų pašalinami cukrūs ir tai gali padėti kūdikiui susipažinti su dantų valymo jausmu.

Kūdikiai ir mažyliai neturėtų eiti miegoti su buteliais ar puodeliais. Piene ir sultyse yra cukraus, kuris gali sukelti dantų ėduonį, jei jie ilgą laiką lieka ant dantų.

Kai kūdikis artėja prie 1 metų, pradėkite juos pratinti prie gurmaniško puodelio. Siekite nustoti naudoti butelius iki pirmojo gimtadienio.

Leiskite mažiems vaikams gurkšnoti vandenį iš puodelių tarp valgių, tačiau sultis ar pieną taupykite tik valgio metu.

Kai kūdikis turi dantis, valykite juos du kartus per dieną minkštu kūdikių dantų šepetėliu. Naudokite nedidelį kiekį fluoro turinčios dantų pastos, ne didesnės už ryžių grūdą. 3–6 metų vaikai gali naudoti žirnio dydžio dantų pastą.

Tėvai ar globėjai turėtų jiems valyti vaiko dantis, kol jie negalės kruopščiai išvalyti visus dantis. Kaip tai padaryti, apmokys mūsų šeimos klinika Kaune ir joje dirbantys odontologai.

Šeimos klinika

„Rasos“ šeimos klinika turi savo profesionalius odontologus. Šis odontologas diagnozuoja, gydo ir tvarko jūsų bendruosius burnos sveikatos priežiūros poreikius, įskaitant dantenų priežiūrą, šaknų kanalus, plombas, vainikus, lukštus, tiltelius ir prevencinį švietimą. Mes teikiame profilaktinę dantų priežiūrą, kad jūsų dantys ir dantenos būtų švarūs ir sveiki. Gydome ertmes ir atliekame dantų procedūras, tokias kaip šaknies kanalai, dantenų operacijos ir dantų implantai. Mes taip pat teikiame specialią dantų priežiūrą, kai to reikia, pritaikome pacientus vainikams, tilteliams ir protezams, taip pat gydome burnos ir veido skausmus. Galima atlikti ortodontinę priežiūrą, kaip ir kosmetines procedūras, tokias kaip dantų balinimas ir lukštai. Siekiant palengvinti stresą gydant dantis, mūsų pacientams suteikiama sedacija. Sudėtingus atvejus, kuriems reikalinga operacija ir anestezija, galima gydyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *