Kaip palaikyti puikią burnos higieną ir dantų sveikatą

Odontologija apima įvairių būklių, sutrikimų ir ligų, turinčių įtakos dantims, dantenoms bei veido ir žandikaulių sričiai, profilaktiką, diagnostiką ir gydymą. Šeimos klinikos „Rasos klinika“ odontologai teikia paslaugas, susijusias su bendra burnos higienos ir dantų sveikatos priežiūra.

Idealiu atveju odontologija yra prevencinė. Mūsų klinikos Kaune odontologas rekomenduoja reguliariai (bent kartą per šešis mėnesius) lankytis pas odontologą, kad būtų užtikrinta tinkama burnos higiena ir priežiūra. Reguliarūs patikrinimai ir burnos sveikatos priežiūra užkerta kelią rimtoms dantų problemoms, dėl kurių gali prireikti brangiai kainuojančio gydymo.

Dantų ėduonies priežastys

Kiekvieno žmogaus burnoje gyvena dantų ėduonį sukeliančios bakterijos. Kai valgote saldų maistą, bakterijos jį taip pat valgo ir gamina rūgštį, kuri pažeidžia danties paviršių (emalį). Seilėse yra mineralų, kurie padeda atkurti danties paviršių. Fluoras, kurio yra dantų pastoje, taip pat padeda atkurti pažeidimus. Tačiau, jei ilgainiui rūgštis pažeidžia daugiau, nei atstato, danties paviršiuje susidaro ertmė arba „skylė”.

Apnašos ir dantenų ligos

Bakterijos burnoje sukuria lipnią plėvelę, vadinamą apnašomis. Dantenų ligos paprastai atsiranda, kai apnašos susikaupia ant dantenų linijos ir dantenos užsidega bei lengvai kraujuoja. Dantenos aplink dantį gali atrodyti raudonos ir patinusios (išpūstos). Jei negydoma, dėl apnašų atsiradęs uždegimas gali sunaikinti dantis laikančias audinių skaidulas ir kaulą. Tai, kas padeda išvengti dantų ėduonies, padeda išvengti ir dantenų ligų.

Dantų ėduonies prevencija

Dantų ėduonis gresia visiems, turintiems dantų. Riziką galite sumažinti:

Reguliarus dantų valymas padeda išvengti ėduonies

Nors visų dantų ėduonį sukeliančių bakterijų atsikratyti nepavyks, įmanoma jas kontroliuoti. Reguliarus dantų valymas padeda išvengti dantų ėduonies ir dantenų ligų, nes sumažina bakterijų ir apnašų kiekį aplink dantis ir dantenas.

Dantų valymo patarimai:

Dantų siūlas

Svarbu valyti tarpdančius, kad pasiektumėte vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Pasitarkite su burnos sveikatos specialistu, ar tarpdančių šepetėliu, ar tarpdančių siūlu valyti tarpdančius. Yra įvairių produktų, kuriais galima pašalinti apnašas iš tarpdančių.

Cukrų ribojimas padeda išvengti dantų ėduonies

Pridėtinis cukrus maiste yra pagrindinė dantų ėduonies priežastis. Sumažinti valgomo ir geriamo pridėtinio cukraus kiekį yra geriausias būdas sumažinti dantų ėduonies riziką. Kuo mažiau cukraus jūsų racione, tuo mažiau maisto duodate bakterijoms, kad jos galėtų augti ir daugintis. Mažiau bakterijų – mažiau rūgšties, kuri pažeidžia dantų paviršių. Dažnai maisto produktai ir gėrimai, kurių reikia vengti, yra saldaus skonio. Tačiau, labai perdirbtuose maisto produktuose taip pat gali būti cukraus, net jei jų skonis nėra saldus. Angliavandenių maisto produktai (pavyzdžiui, duona, sausainiai, pyragaičiai ir makaronai) burnoje pradeda skaidytis į cukrų, kuris taip pat maitina ėduonį sukeliančias bakterijas.

Būdai, kaip sumažinti suvartojamo cukraus kiekį:

Fluoras padeda išvengti dantų ėduonies

Fluoras padeda atkurti dantų paviršiaus pažeidimus. Dėl fluoruoto geriamojo vandens ir dantų pastų Australijoje sumažėjo dantų ėduonies atvejų. Norėdami būti tikri, kad gaunate pakankamai fluoro, kad išvengtumėte ėduonies:

Reguliarus dantų patikrinimas

Ankstyvuosius dantų ėduonies požymius gali būti sunku pastebėti. Odontologas gali padėti anksti pastebėti ir gydyti bet kokias problemas, o tai gali užkirsti kelią tolesniam ėduoniui. Burnos sveikatos specialistai taip pat teikia dantų ėduonies profilaktikos paslaugas, pavyzdžiui, gydymą fluoru ir plombavimo priemones. Paklauskite burnos sveikatos specialisto, kaip dažnai reikia tikrintis dantis. Jei kurį laiką nesilankėte pas odontologą, gali būti, kad jums reikia pasitikrinti sveikatą. Tai, kad nėra skausmo, ne visada reiškia, kad jūsų dantys ir burna yra sveiki. Visiems vaikams burnos sveikata turėtų būti įvertinta iki jiems sukaks du metai. Tai gali atlikti burnos sveikatos specialistas, pavyzdžiui, odontologas, arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, pavyzdžiui, motinos ir vaiko sveikatos slaugytojas arba jūsų gydytojas.

Visada kreipkitės į burnos sveikatos specialistą, jei turite:

Silantai

Jūsų odontologas Kaune (arba kitas burnos sveikatos priežiūros specialistas) gali dantis padengti plombomis, kad apsaugotų dantis nuo ėduonies. Dantų silantas – tai plastikinė plėvelė, kuri užtepama ant gilių galinių dantų griovelių. Geras laikas tai atlikti netrukus po to, kai išdygsta suaugusiųjų dantys (maždaug 13 metų). Pasiteiraukite odontologo, ar jūsų vaikui rekomenduojama naudoti plombas.

Kiti sveikos burnos patarimai

Žaisdami ir treniruodamiesi dėvėkite burnos apsaugas, jei yra rizika susižeisti burną. Kai kurioms sporto šakoms reikia viso veido šalmo arba veido apsaugos.

Burnos vėžys yra dažna vėžio rūšis. Tabakas ir alkoholio vartojimas yra pagrindiniai burnos vėžio rizikos veiksniai. Sumažinkite burnos vėžio riziką:

Burnos sausumas

Seilės (seilėtekis) yra svarbios dantų apsaugai ir burnos sveikatai palaikyti. Seilės valo dantis ir dantenas, plaudamos burną ir mažindamos rūgštingumą. Jos taip pat mažina blogųjų bakterijų kiekį ir aprūpina dantis svarbiais mineralais. Kai seilių išsiskiria nepakankamai, tai gali turėti įtakos jūsų burnos sveikatai ir sukelti burnos sausumą (dar vadinamą burnos sausumo sindromu). Burnos sausumą gali sukelti kai kurios medicininės būklės, kai kurie vaistiniai preparatai ir nelegalūs narkotikai.

Be burnos sausumo pojūčio, kiti burnos sausumo požymiai gali būti šie:

Jei jums džiūsta burna, pasitarkite su gydytoju arba burnos priežiūros specialistu.

Gera dantų sveikata (dantų ir dantenų priežiūra) yra svarbi bendrai jūsų sveikatai. Dantų ėduonis yra viena dažniausių ligų pasaulyje. Jis gali sukelti skausmą ir diskomfortą, turėti įtakos valgymui, kalbėjimui ir miegui. Gera žinia yra ta, kad dantų ėduonies galima iš esmės išvengti ribojant saldų maistą, reguliariai valant ir reguliariai tikrinant dantis. Nesidrovėkite kreiptis į „Rasos klinikos“ odontologus Kaune, jie padės išspręsti visas jūsų dantų problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *