Odontologija apima įvairių būklių, sutrikimų ir ligų, turinčių įtakos dantims, dantenoms bei veido ir žandikaulių sričiai, profilaktiką, diagnostiką ir gydymą. Šeimos klinikos „Rasos klinika“ odontologai teikia paslaugas, susijusias su bendra burnos higienos ir dantų sveikatos priežiūra.
Idealiu atveju odontologija yra prevencinė. Mūsų klinikos Kaune odontologas rekomenduoja reguliariai (bent kartą per šešis mėnesius) lankytis pas odontologą, kad būtų užtikrinta tinkama burnos higiena ir priežiūra. Reguliarūs patikrinimai ir burnos sveikatos priežiūra užkerta kelią rimtoms dantų problemoms, dėl kurių gali prireikti brangiai kainuojančio gydymo.
Dantų ėduonies priežastys
Kiekvieno žmogaus burnoje gyvena dantų ėduonį sukeliančios bakterijos. Kai valgote saldų maistą, bakterijos jį taip pat valgo ir gamina rūgštį, kuri pažeidžia danties paviršių (emalį). Seilėse yra mineralų, kurie padeda atkurti danties paviršių. Fluoras, kurio yra dantų pastoje, taip pat padeda atkurti pažeidimus. Tačiau, jei ilgainiui rūgštis pažeidžia daugiau, nei atstato, danties paviršiuje susidaro ertmė arba „skylė”.
Apnašos ir dantenų ligos
Bakterijos burnoje sukuria lipnią plėvelę, vadinamą apnašomis. Dantenų ligos paprastai atsiranda, kai apnašos susikaupia ant dantenų linijos ir dantenos užsidega bei lengvai kraujuoja. Dantenos aplink dantį gali atrodyti raudonos ir patinusios (išpūstos). Jei negydoma, dėl apnašų atsiradęs uždegimas gali sunaikinti dantis laikančias audinių skaidulas ir kaulą. Tai, kas padeda išvengti dantų ėduonies, padeda išvengti ir dantenų ligų.
Dantų ėduonies prevencija
Dantų ėduonis gresia visiems, turintiems dantų. Riziką galite sumažinti:
- ribodami cukrų (ypač tarp valgymų);
- valydami dantis du kartus per dieną fluoro turinčia dantų pasta;
- valydami tarpdančius siūlu arba tarpdančių šepetėliu;
- reguliariai tikrinant dantis pas odontologą ar kitą burnos sveikatos specialistą.
Reguliarus dantų valymas padeda išvengti ėduonies
Nors visų dantų ėduonį sukeliančių bakterijų atsikratyti nepavyks, įmanoma jas kontroliuoti. Reguliarus dantų valymas padeda išvengti dantų ėduonies ir dantenų ligų, nes sumažina bakterijų ir apnašų kiekį aplink dantis ir dantenas.
Dantų valymo patarimai:
- Valykite dantis ir dantenas du kartus per dieną: ryte ir prieš miegą.
- Naudokite dantų šepetėlį maža galvute ir minkštais šereliais. Elektriniai dantų šepetėliai taip pat yra gera alternatyva ir gali palengvinti dantų valymą.
- Jaunesniems nei 18 mėnesių vaikams nenaudokite dantų pastos, tik vandenį.
- Vyresni nei 18 mėnesių vaikai turėtų naudoti tinkamą dantų pastą su fluoru.
- Vaikai nuo 18 mėnesių iki penkerių metų amžiaus turėtų naudoti nedidelį žirnio dydžio kiekį mažai fluoro turinčios dantų pastos.
- Šešerių metų ir vyresni vaikai bei suaugusieji turėtų naudoti standartinę fluoro turinčią dantų pastą.
- Švelniai valykite dantis ir palei dantenų liniją mažais ratukais, įsitikinkite, kad valote kiekvieno danties priekinę, galinę ir kramtomąją dalį.
- Jei naudojate elektrinį dantų šepetėlį, perskaitykite šepetėlio instrukciją. Ant šepetėlio galvutės užtepkite žirnio dydžio kiekį dantų pastos ir pirmiausia nukreipkite šepetėlį į dantis, tada jį įjunkite. Lėtai judinkite galvutę nuo danties prie danties, taip pat valykite dantenų ir danties susikirtimo vietas. Nespauskite per stipriai ir nešveiskite, leiskite šepetėliui atlikti darbą. Valykite kiekvieno danties vidų, išorę ir kramtomąjį paviršių, viršų ir apačią.
- Po dantų valymo išskalaukite dantų pastą - nenurykite jos ir neskalaukite vandeniu. Taip fluoridas turės daugiau laiko sustiprinti dantis.
- Padėkite vaikui valytis dantis, kol įsitikinsite, kad jis gali tai tinkamai atlikti pats. Vaikai paprastai pradeda kontroliuoti dantis maždaug iki septynerių-aštuonerių metų (orientacinis kriterijus - kai gali užsirišti batų raištelius).
- Jei turite breketus, svarbu pasikalbėti su burnos sveikatos specialistu apie tai, kaip geriausia juos valyti ir išvengti ėduonies.
Dantų siūlas
Svarbu valyti tarpdančius, kad pasiektumėte vietas, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Pasitarkite su burnos sveikatos specialistu, ar tarpdančių šepetėliu, ar tarpdančių siūlu valyti tarpdančius. Yra įvairių produktų, kuriais galima pašalinti apnašas iš tarpdančių.
Cukrų ribojimas padeda išvengti dantų ėduonies
Pridėtinis cukrus maiste yra pagrindinė dantų ėduonies priežastis. Sumažinti valgomo ir geriamo pridėtinio cukraus kiekį yra geriausias būdas sumažinti dantų ėduonies riziką. Kuo mažiau cukraus jūsų racione, tuo mažiau maisto duodate bakterijoms, kad jos galėtų augti ir daugintis. Mažiau bakterijų – mažiau rūgšties, kuri pažeidžia dantų paviršių. Dažnai maisto produktai ir gėrimai, kurių reikia vengti, yra saldaus skonio. Tačiau, labai perdirbtuose maisto produktuose taip pat gali būti cukraus, net jei jų skonis nėra saldus. Angliavandenių maisto produktai (pavyzdžiui, duona, sausainiai, pyragaičiai ir makaronai) burnoje pradeda skaidytis į cukrų, kuris taip pat maitina ėduonį sukeliančias bakterijas.
Būdai, kaip sumažinti suvartojamo cukraus kiekį:
- Laikykitės mitybos rekomendacijų ir kasdien valgykite įvairų maistingą maistą iš penkių maisto produktų grupių: daržovių, vaisių, grūdų, liesos mėsos (arba jos pakaitalų) ir pieno produktų (arba jų pakaitalų).
- Ribokite saldų maistą, ypač lipnų maistą, kuris lieka ant dantų.
- Ribokite saldžius ir rūgščius gėrimus, tokius kaip gaivieji gėrimai (įskaitant gėrimus be cukraus / dietinius ir įprastus), sportiniai gėrimai, spurgos ir vaisių sultys. Vietoj jų rinkitės vandenį.
- Patikrinkite maisto produktų etiketes, ar jose yra cukraus, ir atminkite, kad cukrus gali būti paslėptas daugelyje įprastų maisto produktų ir gėrimų.
- Pasiteiraukite apie vaistus - patikrinkite, ar kokiuose nors jūsų vaistuose yra cukraus ir ar yra alternatyva be cukraus. Taip pat pasiteiraukite, ar vaistai nesukelia burnos sausumo, nes tai taip pat didina ėduonies riziką.
- Kramtyti becukrę gumą taip pat gali būti naudinga kovojant su ėduonimi. Ji gali padėti gaminti seiles, kurios gali išplauti cukrų iš burnos į skrandį, neutralizuoti rūgštį, kovoti su bakterijomis ir atkurti ankstyvąsias dantų ėduonies stadijas.
Fluoras padeda išvengti dantų ėduonies
Fluoras padeda atkurti dantų paviršiaus pažeidimus. Dėl fluoruoto geriamojo vandens ir dantų pastų Australijoje sumažėjo dantų ėduonies atvejų. Norėdami būti tikri, kad gaunate pakankamai fluoro, kad išvengtumėte ėduonies:
- Gerkite daug vandens. Vanduo padeda nuplauti cukrų iš maisto ir gėrimų ir atskiedžia burnoje esančią rūgštį;
- Naudokite dantų pastą, kurią mūsų šeimos klinikos odontologas Kaune rekomendavo.
Reguliarus dantų patikrinimas
Ankstyvuosius dantų ėduonies požymius gali būti sunku pastebėti. Odontologas gali padėti anksti pastebėti ir gydyti bet kokias problemas, o tai gali užkirsti kelią tolesniam ėduoniui. Burnos sveikatos specialistai taip pat teikia dantų ėduonies profilaktikos paslaugas, pavyzdžiui, gydymą fluoru ir plombavimo priemones. Paklauskite burnos sveikatos specialisto, kaip dažnai reikia tikrintis dantis. Jei kurį laiką nesilankėte pas odontologą, gali būti, kad jums reikia pasitikrinti sveikatą. Tai, kad nėra skausmo, ne visada reiškia, kad jūsų dantys ir burna yra sveiki. Visiems vaikams burnos sveikata turėtų būti įvertinta iki jiems sukaks du metai. Tai gali atlikti burnos sveikatos specialistas, pavyzdžiui, odontologas, arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, pavyzdžiui, motinos ir vaiko sveikatos slaugytojas arba jūsų gydytojas.
Visada kreipkitės į burnos sveikatos specialistą, jei turite:
- burnos skausmą,
- dantenų kraujavimą,
- veido patinimą,
- pažeistą ar išmuštą dantį (ar dantis),
- burnos opas, kurios neužgyja po poros savaičių.
Silantai
Jūsų odontologas Kaune (arba kitas burnos sveikatos priežiūros specialistas) gali dantis padengti plombomis, kad apsaugotų dantis nuo ėduonies. Dantų silantas – tai plastikinė plėvelė, kuri užtepama ant gilių galinių dantų griovelių. Geras laikas tai atlikti netrukus po to, kai išdygsta suaugusiųjų dantys (maždaug 13 metų). Pasiteiraukite odontologo, ar jūsų vaikui rekomenduojama naudoti plombas.
Kiti sveikos burnos patarimai
Žaisdami ir treniruodamiesi dėvėkite burnos apsaugas, jei yra rizika susižeisti burną. Kai kurioms sporto šakoms reikia viso veido šalmo arba veido apsaugos.
Burnos vėžys yra dažna vėžio rūšis. Tabakas ir alkoholio vartojimas yra pagrindiniai burnos vėžio rizikos veiksniai. Sumažinkite burnos vėžio riziką:
- Meskite rūkyti, kad pagerintumėte burnos sveikatą ir bendrą sveikatos būklę. Rūkymas yra vienas iš pagrindinių burnos vėžio rizikos veiksnių.
- Ribokite alkoholio vartojimą. Dažnas ir gausus alkoholio vartojimas didina burnos vėžio riziką. Alkoholio ir tabako vartojimas kartu šią riziką padidina dar labiau.
- Saugokite veidą nuo saulės. Kad sumažintumėte lūpų vėžio riziką, naudokite SPF30+ plataus spektro, vandeniui atsparų apsauginį kremą nuo saulės.
Burnos sausumas
Seilės (seilėtekis) yra svarbios dantų apsaugai ir burnos sveikatai palaikyti. Seilės valo dantis ir dantenas, plaudamos burną ir mažindamos rūgštingumą. Jos taip pat mažina blogųjų bakterijų kiekį ir aprūpina dantis svarbiais mineralais. Kai seilių išsiskiria nepakankamai, tai gali turėti įtakos jūsų burnos sveikatai ir sukelti burnos sausumą (dar vadinamą burnos sausumo sindromu). Burnos sausumą gali sukelti kai kurios medicininės būklės, kai kurie vaistiniai preparatai ir nelegalūs narkotikai.
Be burnos sausumo pojūčio, kiti burnos sausumo požymiai gali būti šie:
- tirštos ir lipnios seilės;
- įtrūkimai ant liežuvio, lūpų ir burnos šonų;
Jei jums džiūsta burna, pasitarkite su gydytoju arba burnos priežiūros specialistu.
Gera dantų sveikata (dantų ir dantenų priežiūra) yra svarbi bendrai jūsų sveikatai. Dantų ėduonis yra viena dažniausių ligų pasaulyje. Jis gali sukelti skausmą ir diskomfortą, turėti įtakos valgymui, kalbėjimui ir miegui. Gera žinia yra ta, kad dantų ėduonies galima iš esmės išvengti ribojant saldų maistą, reguliariai valant ir reguliariai tikrinant dantis. Nesidrovėkite kreiptis į „Rasos klinikos“ odontologus Kaune, jie padės išspręsti visas jūsų dantų problemas.